وضعیت مسکن در سال 1400 چه می شود

خرید خانه در اصفهان

وضعیت مسکن در سال 1400 چه می شود

وضعیت مسکن در سال 1400 چه می شود؟

خرید خانه در اصفهان چه وضعی دارد؟

تورم 22 درصدی سال 1400 چه بر سر بازار مسکن ایران می آورد؟

برنامه‌ریزی برای بهبود شرایط در بخش مسکن در سال 1400

پیش‌بینی عجیب یک کارشناس / احتمال جهش شدید قیمت مسکن در ۱۴۰۰

وضعیت نامعلوم بازار املاک

تمامی جملات بالا تیترهاییست که چند ماه مانده به سال 1400 درباره وضعیت مسکن در این سال در خبرگزاری ها منشتر شده است. شاید جالب یا گاها” عجیب باشند البته بیانگر وضعیت متلاطم این بازار است.

در حالی عمدتا” فشار روانی ماه های آخر سال 1399 بعد از انتخابات 2021 آمریکا تخلیه شد ، نرخ ارز تا حدودی ثبات پیدا کرد کشش قیمتی مسکن همچنان بالاست و علاوه افزایش نرخ مصالح ساختمانی دو عامل مضاعف بر تورمی ماندن قیمت مسکن شده است.

خرید خانه در اصفهان نیز با فراز نشیب هایی در سال 1399 روبرو بوده به عنوان مثال علی رقم شیوع بیماری کرونا در 6 ماهه اول سال 99 شاهد افزایش تقاضا بودیم ولی در ادامه یعنی 6 ماهه دوم سال 1399 این روند رو به کاهش شدید گذاشت و با رکود کم سابقه ای حداقل در 10 سال گذشته روبرو بوده است.

شک ها و تردیدها

به این خبر که در سایت تجارت نیوز منتشر شده توجه کنید

فعالان صنعت ساختمان کشور در حالی دست‌کم از ۵ زاویه مهم برای ادامه فعالیت‌های حرفه‌ای خود در این صنعت با چالش مواجه‌اند که از سویی از احتمال تشدید شرایط رکود تورمی تا پایان سال خبر داده اما از سوی دیگر برخی از آنها با ترسیم آینده پیش‌روی بازار مسکن، شرایط این بازار در سال ۱۴۰۰ را وضعیتی امیدوار‌کننده برای این صنعت و فعالان آن ترسیم و پیش‌بینی می‌کنند.

ازیگونه پیش بینی ها هم برای بازار مسکن متصور شده اند که شاید خیلی بعید به نظر نرسد اما شرایط همیشه جوری بوده که در بسیاری از موفق برخلاف پیش بینی ها پیش رفته است. در هر صورت چیزی که می توانیم متصور شویم .

نگاه کارشناسانه به وضعیت بازار مسکن در 1400

برخی کارشناسان نظراتی را برای این بازار متصورند که با توجه به کاهش نرخ معاملات که کاهش ۶۲ درصدی معاملات مسکن گواه این ادعا می باشد که ظرفیت برای جهش مجدد قیمت ‌ها در سال ۱۴۰۰ وجود ندارد. از طرفی نرخ تورم برخی نظر کارشناسان را به سمت افزایش قیمت ها در سال 1400 سوق می دهد این سردرگمی با توجه به انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 ایران تا حدودی تشدید می شود.

سخن آخر و نظر واقع بینانه درباره وضعیت مسکن در سال 1400 چیست

اگر شما نیز قصد خرید خانه در اصفهان را دارید باید در نظر داشته باشید که وضعیت این بازار تحت تاثیر عوامل بسیار مختلف با نواساناتی همراه خواهد بود مثلا دوران پسا کرونا ، دوران آغاز ریاست جمهوری پرزیدنت بایدن در ایالات متحده و انتخابات پیش روی سال 1400 ریاست جمهوری ایران ، در نتیجه به عقیده برخی کارشناسان با توجه به افزایش بی سابقه قیمت ارز در سال های اخیر و همچنین افزایش قیمت مصالح ساختمانی پیش بیش بینی می شود در سال 1400 قیمت مسکن احتمالا با شیب ملایم و بسیار کندی نسبت به سال های قبل از آن رشد کند و در مواقعی با رکود همراه خواهد بود مگر اتفاقات غیر منتظره ای در عرضه داخلی یا بین مللی رخ دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *