خرید خانه در اصفهان چه وضعی دارد؟

خرید خانه در اصفهان چه وضعی دارد؟

بررسی وضعیت تقاضای خرید خانه در اصفهان

مقدمه

به طور کلی بازار مسکن در شهر اصفهان از لحاظ وضعیت قیمتی مشابه روند کلی کشور بوده و سیر صعودی به ویژه در دو سال منتهی به سال 1399 داشته است. در برهه هایی رکود نسبی را تجربه کرده که البته بی ربط نیست که در اینجا بگوییم رکود تورمی چرا؟ چون که این رکود علی رقم اینکه باعث کاهش حجم معاملات می شود ولی با توجه به گرانی پلکانی و تورم نقطه به نقطه مصالح و عمال دخیل در ساخت و ساز در مجموع باعث افزایش قیمت ملک می شود به همین علت این علت درگیر شدن بازار مسکن به رکود تورمی است. البته با توجه به وارداتی بودن مصالح ساختمان افزایش نرخ ارزهای خارجی به خصوص دلار در سال های اخیر هم باعث دامن زدن به این تورم در بخش مسکن شده است.

وضعیت عرضه و تقاضا

یکی از عوامل تعیین کننده در هر بازاری من جمله بازار مسکن عامل عرضه و تقاضاست، متاسفانه در سال های اخیر موضوع احتکار به این بازار هم کشیده شده و بازار خرید خانه در اصفهان را هم دستخوش افزایش چند برابری و غیر منطقی قیمت ها کرده است. طرح های دولتی مانند مسکن مهر و طرج جامع مسکن ملی که تا امروز آخرین راهکار افزایش عرضه ملک های نسبتا” ارزان از سوی دولت بوده حرف موج گرانی مسکن نشدند و نهایتا” مانند مُسکنی موقتی موثر بوده است. 

طیف تقاضا و قیمت در مناطق مختلف اصفهان

در گذشته بحث بالاشهر و پایین شهر در اصفهان بسیار مطرح بود قیمت ملک اختلاف بسیار فاحشی در شمال و جنوب شهر اصفهان داشت اما اکنون این اختلاف قیمت فاصله اندکی پیدا کرده به صورتی که گاها” و در مناطقی خیلی خاص این اختلاف بسیار بالاست.

تقاضا هم برای خرید خانه در اصفهان علاوه بر اینکه به صورت فصلی متغیر است و ارتباط مستقیم با جیب مردم دارد می شود گفت در دو سال اخیر روند تقریبا ثابتی را طی کرده اما در پی انتخابات 2020 آمریکا دوباره در یک دوره رکود و کاهش معنا دار حجم معاملات فرو رفت. شاید از این واقعیت متعجب شوید اما اصفهان دقیقا بر خلاف پایتخت جنوب شهرش از لحاظ اقتصادی بالاشهر است و برعکس که البته باز این مورد هم اخیرا” در اصفهان کمرنگ شده است.

تاثیر بازاریابی در افزایش کشش تقاضا

در شهر اصفهان به مانند اکثر کلانشهر های ایران موضوع مشاور املاک یک پوست اندازی ویژه ای داشته و دفاتر مشاور املاک به آژاس های مشاوره تخصصی املاک و مستغلات تبدیل شدند که این موضوع باعث پیشرفت و خلاقیت در امر معرفی فایل های فروش ملک شده و جذابیت را برای خریداران افزایش داده که در نتیجه همانطور که انتظار میرود باعث اثر گذاری بر حجم معاملات نیز شده است.

نمونه ازائه متفاوت فایل فروش مسکن

سخن آخر

البته ما قبلا” در مقاله ای به بررسی قیمت مسکن در شش ماه نخست سال 99 پرداخته بودیم اما در حالت کلی این بازار در این برهه زمانی غیر قابل پیش بینی شده است. همچنین سخن آخر اینکه حجم خرید ملک در اصفهان پیرو فاکتورهایی از قبیل موقعیت سایر بازارها مانند بورس ، سکه ، ارز هم می باشد و همچنین همانطور که گفتیم از همه مهمتر میزان نقدینگی و جذابیت و کشش مقطعی بازار مسکن می باشد. مناطق شمالی شهر اصفهان در حال حاظر به زعم بسیاری بیشترین نرخ رشد معاملات را در چند سال اخیر داشته اند چرا؟ زیرا این مناطق مانند نواحی 7 ، 8 و 12 اصفهان منطق بلند مرتبه سازی یا به عبارتی انبوه سازی اصفهان هستند و از نظر ساخت و ساز پیشتازند و بیشترین کشش برای سرمایه گذاری  در این مناطق می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *