3 نکته ویژه خریداران ملک

3 نکته ویژه خریداران ملک

1- ملکی را بخرید که دارای سند رسمی باشد

این یکی از مهمترین مواردیست که باید در خرید ملک مورد نظر قرار بگیرد. اینکه آیا ملک دارای سند رسمیست یا خیر بسیار مهم است. در خریدو فروش ملک یا اراضی مستقر در شهر های کوچک یا حاشیه شهرهای بزرگ، در نظر داشته باشید که برای چنین املاکی ، یک سند مادر وجود دارد که شامل یک ملک بزرگ بوده و با قولنامه یا وکالت به قطعات کوچک تر تقسیم شده است. در واقع هیچگونه سند رسمی در این بین برای اراضی تقسیم شده وجود ندارد.

خرید ملک در اصفهان | املاک عظیمی
خرید ملک در اصفهان | املاک عظیمی
لذا قبل از خرید ملک :
  • نشانی ملک
  • پلاک ثبتی
  • کد پستی
  • حدود اربعه

را با اطلاعات موجود در سند یا قرارداد خرید ملک مطابقت دهید و در صورت هرگونه مغایرت و اشکال در این موارد، از انجام معامله پیش از اصلاح سند خودداری نمایید.

2- اطمینان از صحت مالکیت فروشنده بر روی آن ملک

فروشنده باید با ارائه اسناد و مدارک معتبر، مبنی بر صحت مالکیت خود، به شما اطمینان دهد. نام فروشنده و اطلاعات وارد شده در اسناد مزبور نیز باید کاملا صحیح و کامل باشد. فردی که قصد فروش ملک را دارد حتما مالک قانونی آن خانه و ملک باشد. زیرا مطابق قانون، فروشنده باید مالکِ ملک یا خانه ای که به فروش می رساند باشد یا اینکه وکالت نامه رسمی از سمت صاحب اصلی ملک برای انجام کارهای فروش ملک داشته باشد.

خرید ملک در اصفهان

3- رفع موانع معاملاتی پیش از خرید و فروش ملک 

آزاد بودن سند یکی از مهمترین مواردیست که باید مد نظر خریدار ملک باشد. مشاور املاک در اصفهان نیز باید به این موضوع واقف باشد تا با گوشزد کردن مواردی از این قبیل خریدار را مشاوره کامل دهد.

ملک مورد معامله نباید در رهن بانک یا وثیقه شخص یا سازمان خاصی باشد (برای مثال عوارض نوسازی ملک و دارایی). در واقع آزاد بودن سند ملک به عدم در رهن و وثیقه بودن گفته می شود. زیرا امکان دارد صاحب قبلی ملک بر روی سند خانه وام مسکن دریافت کرده و سند در رهن بانک باشد.

ممکن است ملک مورد نظر ملک اوقافی یا ملک ورثه ای باشد که معامله این ملک ها ممنوع بوده و از لحاظ قانونی دارای مشکل است. پس برای اطمینان قبل از خرید ملک از سازمان اوقاف استعلام بگیرید.

از انتقال انشعابات گاز، آب و برق به همراه تلفن اطمینان حاصل نمایید. هرچند که این موارد همراه با ملک به فروش می رسند اما بهتر است درج شدن آن ها در سند چک شود. درخصوص خط تلفن دقت بیشتری داشته باشید که در سند ذکر شده باشد که مالکیت خط تلفن به شما انتقال می یابد، در غیر این صورت مالکیت به شما منتقل نمی شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *